Обмін валют
ПН-ПТ: 9:00 - 19:00

СТАРІ ТА ПОШКОДЖЕНІ БАНКНОТИ

(04.07.2023)

Пошкоджені долларові банкноти

Американський долар одна з найпоширеніших та найпопулярніших валют в світі. Її використовують під час розрахунків фізичні та юридичні особи, туристи беруть її з собою у подорож, багато хто зберігає свої заощадження в готівкових доларах.

Американський долар існує вже понад 230 років, за цей час він став однією з затребуваних валют світу, та багато разів змінював свій дизайн.

Зараз в Україні дуже багато доларів випуску 1990 – 2008 років, які накопичувались населенням протягом останніх 30 років. Складаючи ці купюри в банку або під матрац ніхто навіть не замислювався та не міг уявити, що колись в нього може виникнути проблема з тим, щоб обміняти ці купюри чи покласти в банк на свій рахунок. Але нажаль, зараз дуже багато людей зіткнулись з такою проблемою і не знають, що їм робити далі.

Долари як і будь яка паперова банкнота з часом в процесі використання поступово зношуються, на них з’являються плями, потертості, надриви, заломи, папір стає більш старим та м’яким, та все гірше витримує зовнішній вплив на нього. З оглядом на те, що папір для банкнот виготовляють з хлопчато-бумажного папіру він дуже вразливий до пошкодження пліснявою та грибком, тому потрібно дуже ретельно вибирати місця та умови зберігання. Ці банкноти дуже не полюбляють сирість, вологість та прямий вплив ультрафіолету.

Останнім часом в Україні дуже актуальною та спекотною стала тема старих та пошкоджених банкнот. У зв’язку із ситуацією, що склалась в нашій країні зараз, нажаль, ускладнена логістика по вивозу пошкоджених банкнот, тому процедури інкасо стали більш дорожчими, а учасники ринку стали більш обережними і намагаються або взагалі не приймати такі банкноти, або приймати їх з дуже великим дисконтом.

Всього з початку року до НБУ надійшло більше 700 звернень та скарг на учасників ринку за відмову прийняти пошкоджені банкноти, при цьому більше 400 скарг та звернень тільки починаючи з 1 червня 2023 року.

НБУ намагався врегулювати це питання та випустив поставу № 76 від 20 червня 2023 року в якій дав чіткий перелік того, що впливає на стан банкноти, та в яких випадках банківські та фінансові установи мають право відмовити в прийнятті цієї банкноти.

Згідно з цією постановою банківські та фінансові організації мають право не приймати банкноти в таких випадках:

  • розрвані (розрізані) на частини;
  • із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
  • зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
  • із локальними забрудненнями (плямами), включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
  • із загальними забрудненнями, включаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
  • обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
  • мають явні друкарські недоліки.

Ще одна поширена проблема – різноманітні штампи та креслення на банкнотах. Такі банкноти дуже неохоче приймають як банківські так і фінансові установи.  Їх також відносять до зношених або пошкоджених купюр. Якщо дивитись на це питання з точки зору закону то, якщо детектор чи купюро-лічильна машина підтвердили справжність купюри, установа не має права відмовити в проведенні операції обміну. Але в подальшому виникає багато питань та незручностей, тому що продати таку купюру дуже складно - мало хто захоче придбати таку купюру, а здати її може вийти тільки з комісією за інкасо.

Взагалі здати старі та пошкоджені купюри теж є проблемою комісія за інкасо може досягати від 10 до 50 відсотків та ще потрібно витратити немало часу на пошук компаній які допоможуть з вирішенням цього питання.

На сьогоднішній день великим попитом користуються долари нового зразку, які випускались в обіг після 2009 року. Їх сленгова назва — «сині долари». Наразі дуже поширеною є ситуація, коли при обміні валют за те, щоб отримати саме «сині долари» нараховується додаткова комісія до 0,4 відсотки від загальної суми.

Підводячи висновки можна сказати, що на сьогоднішній день потрібно дуже ретельно стежити та перевіряти стан банкнот які потрапляють до вас або в яких ви накопичуєте свої статки, щоб потім не витрачати зайвий час та не мати ніяких додаткових незручностей чи питань під час подальшого обміну чи розрахунків цими банкнотами.

 

Будьте пильними, бережіть свої статки!

Довіряйте свої кошти та операції з ними лише професіоналам!

CitadelFIN завжди готова швидко та професійно допомогти вам з обміном валют.

Схожі статті
ВСЕСВІТ ГРОШЕЙ фото
ВСЕСВІТ ГРОШЕЙ

Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах

Цей сайт використовує cookie для зберігання даних. Продовжуючи використовувати сайт, Ви даєте згоду на роботу з цими файлами. Політика конфіденційності.